MYK Belgesi Nedir?

Mesleki Yeterlilik Belgesi nedir?

 

TS EN ISO/IEC 17024 standardı kapsamında TURKAK tarafından akredite olmuş ve Mesleki Yeterlilik Kurumu (MYK) tarafından yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşu tarafından, ölçme ve değerlendirmeye yönelik yapılan sınavlar sonucunda başarılı olan kişilere, MYK tarafından düzenlenen belgedir.

 

MYK Mesleki Yeterlilik Belgesi nereden alınır?

 

Mesleki Yeterlilik Belgesi Mesleki Yeterlilik Kurumu tarafından ilgili ulusal yeterliklerle ilgili, yetkilendirilmiş belgelendirme kuruluşlarından alınır.  

 

Nasıl alınır ?

 

Ulusal yeterliliklere göre yürütülen teorik, mülakat ve performansa dayalı yapılan sınavlardan  başarılı olunması sonucunda (MYK) Mesleki Yeterlilik Belgesi ve aynı format dâhilinde taşınabilir cüzdan tipi MYK Mesleki Yeterlilik Kimlik Kartı düzenlenir.

 

Mesleki Yeterlilik Kurumu'nun Sistemdeki Rolü ?

 

TS EN ISO/IEC 17024 (Personel Belgelendirmesi Yapan Kuruluşlar İçin Genel Şartlar) standardına uygun oluşturulmuş sistem dâhilinde akredite edilmiş belgelendirme kuruluşları, MYK tarafından yetkilendirilerek bu kuruluşların yaptığı sınavlarda başarılı olanlara MYK belgelerinin verilmesi sağlanmaktadır. Sınav ve belgelendirme süreci MYK’nın gözetimi ve denetimi altında gerçekleştirilmektedir. Bu sistemde koordinasyon MYK tarafından sağlanmaktadır. MYK sistemde izleme, değerlendirme, görevlendirme ve yetkilendirme görevlerini üstlenmektedir. Ulusal Mesleki Yeterlilik Sistemi’nin bileşenleri olan ulusal meslek standartları ve ulusal yeterlilikler; sektörlere ve mesleklere ilişkin yetkinliği ve temsil gücü olan ve MYK tarafından yetkilendirilmiş kamu kurum/kuruluşları, işveren, işçi, meslek örgütleri ve sivil toplum örgütleri tarafından hazırlanmaktadır. 

 

 

MYK (Mesleki Yeterlilik Kurumu)   http://www.myk.gov.tr/ 

TÜRKAK (Türkiye Akreditasyon Kurumu)    http://www.turkak.org.tr/

İLETİŞİM

Bize ulaşın

Yeterlilik Belgelerimiz ve Sınavlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak istediğinizde bize ulaşın.

  • Merkez Ofis ve Sınav Alanı: Köseköy Mah. Akarca Sk. No:7 A-B Kartepe/KOCAELİ
  • Telefon: 0850 888 70 25 (Sınav ve Belge Durumu)
  • Telefon: 0262 332 0 444
  • Fax: 0262 332 0 445
  • E-posta: info@onerbelgelendirme.com.tr
  • E-posta: basvuru@onerbelgelendirme.com.tr

Bize Yazın