YETERLİLİK BİRİMLERİ

Zorunlu Birimler 

A1 Frezeleme İşlemlerinde İş Sağlığı Güvenliği ve Çevre Koruma

A2 Kalite Yönetimi ve Çalışma Donanımı

A3 Frezecilik Teknolojisi

A4 Frezeleme İşlemleri

A5 Bölme ve Dişli Açma İşlemleri 

SINAVA BAŞVURU BELGELERİ

Ön şart yoktur.

1) Islak imzalı başvuru formu,

2) Banka Dekontu,

3) Nüfus cüzdanı fotokopisi,

4) Islak imzalı belge kullanım sözleşmesi ile başvuru yapılabilir.

Mesleği yapmasına engel teşkil eden bir fiziksel engeli olması durumunda başvuru kabul edilmez.

SINAV ve BELGELENDİRME ŞARTLARI

TEORİK SINAV

Çoktan seçmeli soru tipi kulanırlır. Her soru eşit puana sahiptir. Adayın başarılı sayılması için A1 A3 ve A5 birimlerinden soruların en az % 70’ine A2 biriminden soruların en az % 60’ina doğru yanıt vermesi gerekmektedir.A4 Biriminin teorik sınavı bulunmamaktadır. Sınavda adaylara her soru için ortalama 1-2 dakika zaman verilir. Çoktan seçmeli sorularla düzenlenmiş sınavda yanlış cevaplandırılan sorulardan herhangi bir puan indirimi yapılmaz. Sınav soruları, teorik sınavlda ölçülmesi gereken başarım ölçütlerini ölçebilecek şekilde tasarlanır.

PERFORMANS SINAV

A3 biriminin performans sınavında; Öğrenme çıktısı 3 başarım ölçütlerini kapsayacak şekilde adaydan kesici takımı ve takım tutucuyu (malafa, adaptör, redüksiyon kovanı vs.) freze tezgahına bağlaması istenir.Performansa dayalı sınavlar freze tezgahı üzerinde İSG kuralları çerçevesinde gerçekleştirmesi beklenir. . Adayın P1 sınavlına göre oluşturulmuş kontrol çizelgelerinde yer alan her adımdan başarılı olması gerekmektedir. A4 biriminin performans sınavında; Öğrenme çıktısı 4 başarım ölçütlerini referans alarak gerçekleştirilecek pratik uygulamada adayın diğer öğrenme çıktılarını başarı ile gerçekleştirmesi beklenir. Pratik uygulama aşağıdaki işlemlerden en az üçünü kapsamalıdır:

1-) İş parçasının en az bir yüzeyinin frezelenmesi

2-) Frezelenen yüzeye cep ya da ada frezeleme

3-) Frezelenen yüzeye artı şeklinde düz, T ya da kırlangıçkuyruğu kanal açma

4-) Frezelenen yüzeye delik delme ve genişletme işlemleri

5-) Köşe kavis ya da açılı frezeleme

Seçilecek malzeme iş piyasasında kullanılan malzeme olmalıdır.

A5 biriminin performans sınavında; Öğrenme çıktısı 1 ve 2 başarım ölçütlerini kapsayacak şekilde gerçekleştirilecek Pratik uygulamada hesaplamaları yapılarak ve önceden taslağı hazırlanarak verilecek iş parçası üzerine dişli çark/bölme açma işlemi gerçekleştirilmelidir. Seçilecek malzeme iş piyasasında kullanılan malzeme olmalıdır. Adayın kontrol çizelgelerinde yer alan her adımdan başarılı olması gerekmektedir.

Sınavlar pratik uygulama olup simülasyon şeklinde yapılmamalıdır. Adayın performans sınavını gerçek çalışma ortamında yapması gereken zamanda bitirmesi beklenir. Adayın, başarılı olabilmesi için performansı kontrol çizelgesine göre değerlendirilir.

BELGE GEÇERLİLİK SÜRESİ ve YENİLEME

BELGE GEÇERLİLİK SÜRESİ

Yeterlilik belgesinin süresi, sınavın başarı ile tamamlandığı tarihte başlar. Belge 5 yıl süresince geçerlidir:

BELGENİN İÇERİĞİ

A1+A2+A3+A4+A5

BELGE YENİLEME

Beş (5) yıllık geçerlilik süresinin sonunda belge sahibinin performansı “Başvuru İçin Gerekli Ön Şartlar” bölümünde belirtilen belgeleri sunmak koşuluyla, aşağıda tanımlanan yöntemlerden en az biri kullanılarak değerlendirmeye tabi tutulur;
a) 5 yıl belge geçerlilik süresi içinde yeterlilik belgesi kapsamında toplamda en az 2,5 yıl çalıştığına dair resmi kayıt sunulması.
b) Yeterlilik kapsamında yer alan yeterlilik birimleri için tanımlanan performansa dayalı sınavların (P1) yapılması. Değerlendirme sonucu olumlu olan adayların belge geçerlilik süreleri 5 yıl daha uzatılır. 

BELGENİN İPTALİ

Belgelendirme ve gözetim süreçlerinde yanıltıcı ve doğru olmayan bilgileri kasti şekilde beyan ettiği anlaşılan ve/veya sahte evrak düzenlendiği tespit edilen belgeler iptal edilir. 

İTİRAZ VE ŞİKAYET

Kişi belgelendirme süreci veya yapılan sınavla ilgili itirazda ve şikayette bulunabilir. Bunun için buraya tıklayarak yazılı bir şekilde veya burada bulunan itiraz ve şikayet formunu doldurarak basvuru@onerbelgelendirme.com.tr e-posta adresine ulaştırmak zorundadır. İtiraz sürecini iile ilgili detaylı bilgi için web sitemizi inceleyebilirsiniz.

İLETİŞİM

Bize ulaşın

Yeterlilik Belgelerimiz ve Sınavlarımız hakkında daha detaylı bilgi almak istediğinizde bize ulaşın.

  • Merkez Ofis ve Sınav Alanı: Köseköy Mah. Akarca Sk. No:7 A-B Kartepe/KOCAELİ
  • Telefon: 0850 888 70 25 (Sınav ve Belge Durumu)
  • Telefon: 0262 332 0 444
  • Fax: 0262 332 0 445
  • E-posta: info@onerbelgelendirme.com.tr
  • E-posta: basvuru@onerbelgelendirme.com.tr

Bize Yazın